Meble metalowe do ochrony danych i innych ważnych dokumentów. Jakie szafy wybrać?

W urzędach miejskich, instytucjach państwowych, kancelariach oraz innych biurach i gabinetach często przechowywane są dokumenty niejawne. Zawierają one dane wrażliwe oraz inne informacje, które nie powinny wpaść w niepowołane ręce. Dostęp do nich powinien być więc odpowiednio zabezpieczony. 

Gdzie przechowywać dokumenty niejawne?

Najlepszymi meblami, które można wykorzystać w tym celu, są szafy na dokumenty niejawne, które posiadają odpowiednie certyfikaty. Sposób zabezpieczenia takich informacji określany jest bowiem w ustawach rządowych – na przykład w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 maja 2012 r. w sprawie środków bezpieczeństwa fizycznego stosowanych do zabezpieczania informacji niejawnych. Do wymogów stawianych meblom klasy A zalicza się między innymi:

  • wykonanie korpusu oraz drzwi mebla z blachy ze stali konstrukcyjnej o grubości co najmniej 1 mm, zabezpieczonej przed korozją,
  • zabezpieczenie drzwi jednoskrzydłowych ryglem na co najmniej trzech krawędziach,
  • zabezpieczenie drzwi dwuskrzydłowych mechanizmem dźwigowym, umieszczonym na skrzydle aktywnym i blokującym je na co najmniej trzech krawędziach,
  • wyposażenie ich w zamek mechaniczny kluczowy klasy A, zgodny z normą PN-EN 1300, zabezpieczony przed działaniem destrukcyjnym, na przykład przewierceniem,
  • takie same wymiary podstawy oraz wierzchu szafy.

Szafy klasy A mogą ponadto posiadać zamykane skrytki na dokumenty oraz zaślepiony otwór umożliwiający jej zakotwienie. Przez akredytowaną jednostkę wydawany jest certyfikat potwierdzający zgodność z powyższymi wymaganiami, a także tabliczka, która powinna być zamontowana na wewnętrznej, górnej stronie drzwi. 

Gdzie kupić szafy klasy A?

Szafy do przechowywania dokumentów niejawnych znaleźć można również w ofercie Emi Plus: 

Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego – proponujemy kilka modeli szaf, które różnią się wysokością, szerokością, liczbą półek oraz rodzajem drzwi (jednoskrzydłowych i dwuskrzydłowych). Można więc dobrać model dostosowany do potrzeb każdego biura.

#

Celem projektu jest przeciwdziałanie skutkom wystąpienia pandemii COVID-19, poprzez wsparcie w postaci finansowania kapitału obrotowego oraz kosztów bieżącej działalności przedsiębiorstwa EMI PLUS Sp. J. Maciej Dobrowolski i Mirosław Topolski. Planowane efekty związane są z zachowaniem płynności finansowej co pozwoli na prowadzenie działalności przez co najmniej 3 miesiące od daty otrzymania dofinansowania.
Wartość projektu: 33 283,98 PLN
Wkład Funduszy Europejskich: 100 proc.