Ergonomiczne miejsce pracy: Jak dostosować stanowisko do indywidualnych potrzeb pracowników?

Biuro powinno być estetyczne, ale musi także maksymalizować komfort w trakcie wykonywania obowiązków służbowych oraz zmniejszać ryzyko powstawania urazów i wystąpienia chorób zawodowych. Przestrzeń, która spełnia te warunki, to tzw. ergonomiczne miejsce pracy. Do niedawna była to nowinka, o której wspominało się w środowisku higieny pracy. Dziś jest to standard, który należy zapewnić zatrudnionym osobom. Ale jak dostosować stanowisko do indywidualnych potrzeb pracowników? Przygotowaliśmy kilka praktycznych porad, więc zapraszamy do dalszego czytania!

Krzesła

Pierwszym, na co należy zwrócić uwagę przy tworzeniu ergonomicznego miejsca pracy i dostosowania go do indywidualnych potrzeb kadry, jest krzesło pracownicze. Powinno mieć ono możliwość regulacji:

- wysokości siedziska,
- nachylenia oparcia
- oraz poziomu i pozycji podłokietników.

Ustawienie biurka

Równie ważne jest biurko, które też powinno mieć możliwość regulacji wysokości. To pozwala pracownikowi na dostosowanie stanowiska do indywidualnych potrzeb, a także na zmianę pozycji w ciągu dnia - z siedzącej na stojącą.

Przestrzeń pracy

Ergonomiczne miejsce pracy powinno być zorganizowane w taki sposób, aby najczęściej używane narzędzia były łatwo dostępne, a ekran monitora umieszczony na wysokości wzroku.

Oświetlenie

Przy tworzeniu ergonomicznego miejsca pracy należy dążyć do maksymalnego wykorzystania światła dziennego. Trzeba też odpowiednio rozmieścić sztuczne oświetlenie - tak, aby nie powodowało odblasków na ekranie monitora.

Elastyczność

Wybierając meble biurowe, warto zwrócić uwagę na możliwości ich konfiguracji. Wyposażenie modułowe, które można łatwo przestawiać i dostosowywać, pozwala na tworzenie stanowiska odpowiedniego do wykonywanych obowiązków służbowych oraz do indywidualnych wymagań członków zespołu.

Stworzenie ergonomicznego miejsca pracy to proces, który wymaga uwzględnienia wielu czynników i ciągłej adaptacji do zmieniających się potrzeb pracowników. Jest on jednak konieczny dla zapewnienia zdrowia i większej efektywności zespołu oraz lepszej jakości wykonywanych obowiązków!

#

Celem projektu jest przeciwdziałanie skutkom wystąpienia pandemii COVID-19, poprzez wsparcie w postaci finansowania kapitału obrotowego oraz kosztów bieżącej działalności przedsiębiorstwa EMI PLUS Sp. J. Maciej Dobrowolski i Mirosław Topolski. Planowane efekty związane są z zachowaniem płynności finansowej co pozwoli na prowadzenie działalności przez co najmniej 3 miesiące od daty otrzymania dofinansowania.
Wartość projektu: 33 283,98 PLN
Wkład Funduszy Europejskich: 100 proc.